Deguna operācijas
Deguna operācijas ietver deguna starpsienas un/vai deguna gliemežnīcu un/vai deguna blakusdobumu operācijas.
Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:
- Ilgstoši apgrūtināta elpošana caur degunu
- Ilgstoši izdalījumi no deguna
- Ilgstošas/biežas galvassāpes
- Spiedošas sajūtas sejā, deguna blakusdobumu projekcijas vietās
- Bieži deguna blakusdobumu iekaisumi
- Bieža, grūti apturama deguna asiņošana
- Dažreiz arī pacientiem ar biežiem auss iekaisumiem
Ne vienmēr vienam pacientam var būt visas augstāk minētas sūdzības, sastopamas dažādas sūdzību kombinācijas. Augstāk minētās sūdzības var būt vairāk vai mazāk izteiktas visu cilvēka dzīvi, taču var pastiprināties pēc deguna traumas vai pēc spēcīga iekaisuma.
Iespējamais operācijas apjoms ir:
- Tikai deformētās deguna starpsienas korekcija
- Tikai deguna blakusdobumu operācija
- Tikai palielinātu un/vai „novirzītu” deguna gliemežnīcu operācija
- Ārēja deguna deformācijas korekcija
- Dažādas iepriekš minēto operāciju veidu kombinācijas
Deformēta deguna starpsiena var būt iedzimta un var deformēties pēc deguna traumas (deguna kaulu un deguna starpsienas lūzuma). Deguna starpsiena nav pilnīgi taisna lielākai daļai cilvēku, taču ne vienmēr deformēta deguna starpsiena ir jāoperē, tas ir jādara tikai, ja pacientam ir noteiktas sūdzības. Operācijas lietderību izvērtēs ārsts.
Cilvēkam ir 4 dažādi deguna blakusdobumi katrā sejas pusē (kopā parasti 8 blakusdobumi, taču dažreiz daži no dobumiem ir mazattīstīti vai nav attīstīti vispār). Deguna blakusdobumi ir saistīti ar deguna dobumu un pilda virkni svarīgu funkciju (piemēram, ieelpotā gaisa „sagatavošanu” iekļūšanai dziļākos elpošanas ceļos). Taču, ja deguna blakusdobumi ir iekaisuši, tie savu funkciju nespēj pildīt, ilgstoši neārstēts deguna blakusdobumu iekaisums var izraisīt dažādas sūdzības un pat nopietnus sarežģījumus. Ne vienmēr operācijas laikā ir nepieciešams iztīrīt visus deguna blakusdobumus, parasti tikai vienu vai dažus. Nereti no deguna blakusdobumiem otorinolaringologs operācijas laikā evakuē polipu masas, lielas cistas, sēnīšu kolonijas. Izvērtēt visu deguna blakusdobumu stāvokli iespējams, veicot deguna dobuma un deguna blakusdobumu datortomogrāfiju, ko ārsts lūgs Jūs veikt, lai novērtētu operācijas nepieciešamību, kā arī izplānot operācijas apjomu. Bieži vien nelielas izmaiņas deguna blakusdobumos nav jāoperē.
Cilvēka deguna dobumā ir 3 deguna gliemežnīcas katrā deguna pusē (kopā 6). Deguna gliemežnīcas piedalās ieelpotā gaisa „sagatavošanā” deguna dobumā, piemēram, gaisa temperatūras regulācijā. Ja gliemežnīcas ir palielinātas izmērā un/vai novietotas tādā veidā, ka traucē normālai gaisa plūsmai un deguna blakusdobumu drenāžai, ir nepieciešama operācija. Ja izmērā palielinātas tikai deguna apakšējās gliemežnīcas, to samazināšanai var pietikt arī ar operāciju vietējā anestēzijā. Ja operācijas apjoms ir lielāks, ārsts parasti iesaka operāciju vispārējā anestēzijā (narkozē).
Pirms deguna operācijas:
- Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.
- Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:
Asins analīzes: Pilna asins aina
ALAT, ASAT – aknu rādītāji
Urea, Kreatinīns – nieru rādītāji
Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs
APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns – asinsreces novērtēšanai
VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri
Asins grupa un Rēzus faktors
Elektrokardiogrammu
Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).
Analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.
- Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.
- Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.
- Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.
- Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.
- Parasti pacients pēc deguna operācijas var doties mājās operācijas dienā (taču pašam vadīt automašīnu operācijas dienā nav atļauts, tāpēc nepieciešams sarunāt transportu, kas pēc operācijas Jūs nogādās mājās). Nepieciešamības gadījumā pacients var palikt klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.
- Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.
Pēcoperācijas periodā:
- Atkarībā no veiktā operācijas apjoma, nepieciešams miera režīms un darba nespējas lapa (vai atbrīvojums no mācībām) no 1 līdz 3 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.
- 2 nedēļas pēc operācijas jāizvairās uzturā lietot karstus ēdienus un dzērienus, jāizvairās no stipras deguna šņaukšanas.
- 2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma.
- 1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes. Skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām).
- 1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.
- Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti (dažas dienas), deguna eļļas, deguna pilieni, dažreiz antibiotikas.
- Jāierodas pie ārsta uz vizīti pēc operācijas ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā.
- Parasti pēc operācijas ir nepieciešams apmeklēt ārstu 2-4 reizes deguna dobuma kopšanai. Dažreiz pēc operācijas deguna dobumā ir jāievieto silikona plāksnītes, ko parasti evakuē no deguna pēc vairākām dienām (precīzāku informāciju sniegs ārstējošais ārsts). Atsevišķos gadījumos operācijas laikā deguna dobumā ievieto nelielus tamponus asiņošanas novēršanai, kurus parasti evakuē nākamajā dienā pēc operācijas.
- Pēcoperācijas periodā dažas dienas var būt apgrūtināta elpošana caur degunu, sāpes/diskomforts deguna apvidū, neliela temperatūra, vispārējs vājums
Operācija var tikt atlikta, ja:
- Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šīs novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas gaitu un rezultātu.
- Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis /ievērojusi režīma ieteikumus pirms operācijas.
- Jūs esat saaukstējies/saaukstējusies pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.
- Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīnikas personāls.
Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīnikas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa
tel. 67473045 vai 25511144.
Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa
tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.