Stacionāri

Deguna operācijas - ietver deguna starpsienas un/vai deguna gliemežnīcu un/vai deguna blakusdobumu operācijas

Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:

-          Ilgstoši apgrūtināta elpošana caur degunu

-          Ilgstoši izdalījumi no deguna

-          Ilgstošas/biežas galvassāpes

-          Spiedošās sajūtas sejā, deguna blakusdobumu projekcijas vietās

-          Bieži deguna blakusdobumu iekaisumi

-          Bieža, grūti apturama deguna asiņošana

-          Dažreiz arī pacientiem ar biežiem auss iekaisumiem

Ne vienmēr vienam pacientam var būt visas augstāk minētas sūdzības, sastopamas dažādas sūdzību kombinācijas. Augstāk minētās sūdzības var būt vairāk vai mazāk izteiktas visu cilvēka dzīvi, taču var pastiprināties pēc deguna traumas vai pēc spēcīga iekaisuma.

Iespējamais operācijas apjoms ir:

1)      Tikai deformētās deguna starpsienas korekcija

2)      Tikai deguna blakusdobumu operācija

3)      Tikai palielinātu un/vai „novirzītu” deguna gliemežnīcu operācija

4)      Ārēja deguna deformācijas korekcija

5)      Dažādas iepriekš minēto operāciju veidu kombinācijas

Deformēta deguna starpsiena var būt iedzimta un var deformēties pēc deguna traumas (deguna kaulu un deguna starpsienas lūzuma). Deguna starpsiena nav pilnīgi taisna lielākai daļai cilvēku, taču ne vienmēr deformēta deguna starpsiena ir jāoperē, tas ir jādara tikai, ja pacientam ir noteiktas sūdzības. Operācijas lietderību izvērtēs ārsts.

Cilvēkam ir 4 dažādi deguna blakusdobumi katrā sejas pusē (kopā parasti 8 blakusdobumi, taču dažreiz daži no dobumiem ir mazattīstīti vai nav attīstīti vispār). Deguna blakusdobumi iz saistīti ar deguna dobumu un pilda virkni svarīgu funkciju (piemēram, ieelpotā gaisa „sagatavošanu” iekļūšanai dziļākos elpošanas ceļos). Taču, ja deguna blakusdobumi ir iekaisuši, tie savu funkciju nespēj pildīt, ilgstoši neārstēts deguna blakusdobumu iekaisums var izraisīt dažādas sūdzības un pat nopietnus sarežģījumus. Ne vienmēr operācijas laikā ir nepieciešams iztīrīt visus deguna blakusdobumus, parasti tikai vienu vai dažus. Nereti no deguna blakusdobumiem otorinolaringologs operācijas laikā evakuē polipu masas, lielas cistas, sēnīšu kolonijas. Izvērtēt visu deguna blakusdobumu stāvokli iespējams, veicot deguna dobuma un deguna blakusdobumu datortomogrāfiju, ko ārsts lūgs Jūs veikt, lai novērtētu operācijas nepieciešamību, kā arī izplānot operācijas apjomu. Bieži vien nelielas izmaiņas deguna blakusdobumos nav jāoperē.

Cilvēka deguna dobumā ir 3 deguna gliemežnīcas katrā deguna pusē (kopā 6). Deguna gliemežnīcas piedalās ieelpotā gaisa „sagatavošanā” deguna dobumā, piemēram, gaisa temperatūras regulācijā. Ja gliemežnīcas ir palielinātas izmērā un/vai novietotas tādā veidā, ka traucē normālai gaisa plūsmai un deguna blakusdobumu drenāžai, ir nepieciešama operācija. Ja izmērā palielinātas tikai deguna apakšējās gliemežnīcas, to samazināšanai var pietikt arī ar operāciju vietējā anestēzijā. Ja operācijas apjoms ir lielāks, ārsts parasti iesaka operāciju vispārējā anestēzijā (narkozē).

Kas ir jāizdara pirms deguna operācijas?

1)      Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

2)      Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:

-          Asins analīzes:

     Pilna asins aina

     ALAT, ASAT - aknu rādītāji

     Urea, Kreatinīns - nieru rādītāji

     Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs

     APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns - asinsreces novērtēšanai

     VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri

     Asins grupa un Rēzus faktors

-          Elektrokardiogrammu

-          Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).

Dažreiz analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.

3)      Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

4)      Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.

5)      Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.

6)      Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.

7)      Parasti pacients pēc deguna operācijas var doties mājās operācijas dienā (taču pašam vadīt automašīnu operācijas dienā nav atļauts, tāpēc nepieciešams sarunāt transportu, kas pēc operācijas Jūs nogādās mājās). Nepieciešamības gadījumā pacients var palikt klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.

8)      Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.

Rekomendācijas pēcoperācijas periodam:

1)      Atkarībā no veiktā operācijas apjoma, nepieciešams miera režīms un darba nespējas lapa (vai atbrīvojums no mācībām) no 1 līdz 3 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.

2)      2 nedēļas pēc operācijas jāizvairās uzturā lietot karstus ēdienus un dzērienus, jāizvairās no stipras deguna šņaukšanas.

3)      2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma.

4)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes. Skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām).

5)      1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.

6)      Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti (dažas dienas), deguna eļļas, deguna pilieni, dažreiz antibiotikas.

7)      Jāierodas pie ārsta uz vizīti pēc operācijas ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā.

8)      Parasti pēc operācijas ir nepieciešams apmeklēt ārstu 2-4 reizes deguna dobuma kopšanai. Dažreiz pēc operācijas deguna dobumā ir jāievieto silikona plāksnītes, ko parasti evakuē no deguna pēc vairākām dienām (precīzāku informāciju sniegs ārstējošais ārsts). Atsevišķos gadījumos operācijas laikā deguna dobumā ievieto nelielus tamponus asiņošanas novēršanai, kurus parasti evakuē nākamajā dienā pēc operācijas.

9)      Pēcoperācijas periodā dažas dienas var būt apgrūtināta elpošana caur degunu, sāpes/diskomforts deguna apvidū, neliela temperatūra, vispārējs vājums.

Operācija var tikt atlikta, ja:

1)      Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šis novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas gaitu un rezultātu.

2)      Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis (ievērojusi) režīma ieteikumus pirms operācijas.

3)      Jūs esat saaukstējies (saaukstējusies) pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.

4)      Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīniskas personāls.

Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīniskas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai 25511144.

Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.


Aizdegunes mandeles operācija – adenotomija

Aizdegunes mandele ir limfātiskie audi. Ja aizdegunes mandele ir izteikti palielināta izmērā, tā nosprosto aizdeguni un dzirdes caurules, traucējot deguna dobuma un vidusauss drenāžu. Pacientam var rasties auss iekaisumi, kļūst apgrūtināta elpošana caur degunu, cilvēks sāk vairāk elpot caur muti, parādās krākšana. Parasti izteikti palielināta aizdegunes mandele ir bērniem. Cilvēkam augot, aizdegunes mandeles funkcijas pavājinās, tā pamazām samazinās izmērā, līdz gandrīz izzūd. Taču dažreiz arī pieaugušiem cilvēkiem šī mandele var būt palielināta un radīt sūdzības.

Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:

-          Ja aizdegunes mandele hroniska iekaisuma rezultātā ir palielinājusies izmērā

-          Ilgstoši apgrūtināta elpošana caur degunu

-          Ilgstoši izdalījumi no deguna

-          Ilgstošas/biežas galvassāpes

-          Pasliktināta dzirde, bieži auss iekaisumi

-          Elpošana caur puspavērtu muti, krākšana, hroniskā neizgulēšanās

Ne vienmēr vienam pacientam var būt visas augstāk minētas sūdzības, sastopamas dažādas sūdzību kombinācija.

Dažreiz adenotomiju var apvienot vienā reizē ar deguna operāciju vai aukslēju mandeļu operāciju, bunplēvīšu iegriešanu (paracentēzi) vai mazu caurulīšu ievietošanu bunplēvītēs (timpanostomiju).

Adenotomija var tikt veikta kopā ar tonsilektomiju (aukslēju mandeļu izņemšanu, ja aukslēju mandeles ir hroniski iekaisušas) vai tonsilotomiju (aukslēju mandeļu samazinošu operāciju). Atšķirībā no tonsillektomijas, tonsillotomijas laikā aukslēju mandeles netiek izņemtas pilnībā, bet gan tiek samazinātas izmērā. Šādi var rīkoties, ja aukslēju mandeles nav hroniski iekaisušas, bet vienkārši ļoti palielinātas izmērā. Dažreiz pēc tam, kad ir izņemta aizdegunes mandele, aukslēju mandeles reaģē uz to ar vēl lielāku izmēra palielinājumu, līdz ar to radot apgrūtinātu elpošanu. Konsultācijas laikā Jūsu ārstējošais ārsts noteiks nepieciešamu operācijas apjomu.

Adenotomija tiek veikta kopā ar bunplēvīšu iegriešanu (paracentēzi) un/vai caurulīšu ievietošanu bunplēvītēs (timpanostomiju) gadījumos, kad palielināta aizdegunes mandele rada dzirdes caurules disfunkciju, dažreiz arī šķidruma sakrāšanos vidusausī. Ja iegriežot bungplēvītē, izdalās daudz biezu gļotu, bungplēvītē ievieto mazu caurulīti, kura paliks ausī dažus mēnešus. Caur šo caurulīti turpmāk izdalīsies iekaisuma šķidrums no vidusauss un vidusausī varēs iekļūt gaiss. Šīs operācijas lietderību konsultācijas laikā noteiks Jūsu ārstējošais ārsts.

Pirms operācijas:

1)      Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

2)      Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:

-          Asins analīzes:

     Pilna asins aina

     ALAT, ASAT - aknu rādītāji

     Urna, Kreatinīns - nieru rādītāji

     Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs

     APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns - asinsreces novērtēšanai

     VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri

     Asins grupa un Rēzus faktors

-          Elektrokardiogrammu

-          Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).

Dažreiz analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.

3)      Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

4)      Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.

5)      Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.

6)      Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.

7)      Parasti pacients pēc operācijas var doties mājās operācijas dienā (taču pašam vadīt automašīnu operācijas dienā nav atļauts, tāpēc nepieciešams sarunāt transportu, kas pēc operācijas Jūs nogādās mājās). Nepieciešamības gadījumā pacients var palikt klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.

8)      Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.

Pēcoperācijas periodā:

1)      Parasti nepieciešams miera režīms un darba nespējas lapa uz 2 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.

2)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes (skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām).

3)      2 nedēļas pēc operācijas jāizvairās uzturā lietot karstus ēdienus un dzērienus, kā arī jāizvairās no karinošā uztura (cietas, skābas, sāļas, gāzētas, asas pārtikas). 10 dienas pēc operācijas vēlams lietot mīkstu un nekairinošu pārtiku.

4)      2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma.

5)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes – nedrīkst celt smagumus, apmeklēt sporta zāli, baseinu. Skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām.

6)      1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.

7)      Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti (dažas dienas), deguna eļļas, deguna pilieni, dažreiz antibiotikas.

8)      Jāierodas pie ārsta uz vizīti pēc operācijas ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā.

9)      Pēcoperācijas periodā dažas dienas var būt apgrūtināta elpošana caur degunu, sāpes/diskomforts kaklā, neliels asins piejaukums siekalām, asiņainie izdalījumi no deguna nelielā daudzumā, neliela temperatūra, vispārējs vājums.

10)  Ja ir bijusi pasliktināta dzirde un bungplēvītēs tika ievietotas caurulītes, dažas dienas var būt izdalījumi no ausīm. Kamēr caurulītes paliek ausīs, ausis ir jāsargā no ūdens iekļūšanas (ejot dušā vai vanna ausīs jāievieto vate, kuras ārējo daļu apstrādā ar krēmu vai arī jālieto speciālie auss aizbāžņi), jāizvairās no stipras deguna šņaukšanas, šķaudīšanas laikā nedrīkst aizspiest degunu.

Operācija var tikt atlikta, ja:

1)      Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šis novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas rezultātu.

2)      Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis (ievērojusi) režīma ieteikumus pirms operācijas.

3)      Jūs esat saaukstējies (saaukstējusies) pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.

4)      Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīniskas personāls.

Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīniskas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai 25511144.

Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144. mob. tel. 25511144.

Aukslēju mandeļu izņemšana - tonsillektomija

Aukslēju mandeles ir limfātiskie audi. Ja aukslēju mandeles nespēj pilnvērtīgi cīnīties ar infekciju, tie kļūst par hroniska iekaisuma perēkli. Infekcija no aukslēju mandelēm var izplātīties uz blakusesošajiem audiem, izraisot tajos iekaisumu (paratonsillītu) vai pat sastrutojumu (paratonsillāro abscesu). Smagākos gadījumos hroniski iekaisušas aukslēju mandeles kļūst par nieru iekaisuma, locītavu iekaisuma, sirds reimatisma un citu orgānu bojājuma iemeslu, jo hroniska iekaisuma rezultātā organisma antivielas sāk darboties ne tikai pret aukslēju mandelēs esošo infekciju, bet arī pret veseliem organisma audiem.

Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:

-          Hronisks tonsilīts – bieži aukslēju mandeļu iekaisumi

     - ar vai bez abscesu veidošanos apkārt esošajos audos

-                 - ar vai bez citu orgānu (sirds, locītavas, nieres) darbības traucējumiem

-          Izteikti palielinātas aukslēju mandeles, kas rada apgrūtinātu elpošanu (rodas miega apnoe un izteikta krākšana).

-          Palielināts ASO (antistreptolizīns O), kas pacientiem ar hronisku tonsilītu liecina par citu orgānu bojājuma risku.

Operācijas apjoms ir:

Abu aukslēju mandeļu izņemšana kopā ar kapsulu. Kapsula ir apvalks, kas atrodas apkārt katrai aukslēju mandelei.

Pirms operācijas:

1)      Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

2)      Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:

-          Asins analīzes:

     Pilna asins aina

     ALAT, ASAT - aknu rādītāji

     Urea, Kreatinīns - nieru rādītāji

     Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs

     APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns - asinsreces novērtēšanai

     VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri

     Asins grupa un Rēzus faktors

-          Elektrokardiogrammu

-          Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).

Dažreiz analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.

3)      Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

4)      Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.

5)      Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.

6)      Aukslēju mandeles apasiņo lielo kakla asinsvadu zariņi, tāpēc operācijas laikā un pēc tās (īpaši, ja netiek ievērots ieteiktais pēcoperācijas režīms) var sākties asiņošana. Pirms operācijas ārsts var ieteikt Jums dažas dienas lietot asinsreci uzlabojošus medikamentus.

7)      Pacients operācijas dienā paliek klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.

8)      Nepieciešams sarunāt transportu, kas nākošajā dienā pēc operācijas nogādās Jūs mājās, pašam braukt pie stūres nav vēlams.

9)      Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.

10)  Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.

Pēcoperācijas periodā:

1)      Mājas režīms un darba nespējas lapa (vai atbrīvojums no mācībām) uz 2 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.

2)      2 nedēļas pēc operācijas jāizvairās uzturā lietot karstus ēdienus un dzērienus, kā arī jāizvairās no karinošā uztura (cietas, skābas, sāļas, gāzētas, asas pārtikas). 2 nedēļas jālieto mīksta un nekairinoša pārtika.

3)      2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma.

4)      2 nedēļas pēc operācijas jācenšas pēc iespējas mazāk runāt.

5)      2 nedēļas ļoti maigi jātīra zobi, izvairoties pieskarties ar zobu suku operācijas laukam. Pirmās 2 dienas pēc operācijas var tīrīt tikai priekšējos zobus.

6)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes – nedrīkst celt smagumus, apmeklēt sporta zāli, baseinu. Skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām.

7)      1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.

8)      Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti, antibiotikas parasti nav jālieto.

9)      Pēc operācijas jāierodas pie ārsta uz vizīti ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā.

10)  Pēcoperācijas periodā dažas dienas var būt izteiktas sāpes kaklā. Kakls var būt izteikti jūtīgs līdz pat divām nedēļām.

11)  Pēcoperācijas periodā dažas dienas ir iespējams neliels asins piejaukums siekalām, neliela temperatūra, vispārējs vājums.

12)  Ārsta noteiktie ierobežojumi (mīksts uzturs, fizisko aktivitāšu ierobežojums) ir jāievēro ļoti rūpīgi. Režīma neievērošana draud ar izteiktu asiņošanu.

Operācija var tikt atlikta, ja:

1)      Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šis novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas gaitu un rezultātu.

2)      Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis (ievērojusi) režīma ieteikumus pirms operācijas.

3)      Jūs esat saaukstējies (saaukstējusies) pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.

4)      Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīnikas personāls.

Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīniskas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai 25511144.

Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

AUSU OPERĀCIJAS

Bungplēvītes atveres slēgšana – timpanoplastika

Veselā bunplēvītē nav atveres. Atvere var rasties pēc pārslimotiem iekaisumiem vai arī traumu rezultātā, kad bunplēvīte plīst un defekts ir pārāk liels, lai sadzītu. Ja bungplēvītē ir atvere, skaņa netiek pilnvērtīgi novadīta no bungplēvītes līdz dzirdes kauliņiem, līdz ar to, rodas dzirdes traucējumi. Ja bunplēvītē ir atvere, vidusausī no ārējās vides var iekļūt mikroorganismi, radot pastāvīgu vidusauss iekaisumu, kas izteikti pastiprinās, iekļūstot ausī ūdenim. Paasinājumu laikā parādās izdalījumi no auss, auss sāpes, vēl vairāk pasliktinās dzirde.

Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:

-          Hronisks vidusauss iekaisums

-          Pasliktināta dzirde

Operācijas laikā tiek slēgs bungplēvītes defekts. Defektu parasti slēdz ar pacienta skrimsli, ko paņem no auss paugura operācijas laikā. Vietu, no kuras paņem skrimšļa fragmentu, rūpīgi sašuj, neliela rēta praktiski nav manāma. Nepieciešamības gadījumā ārsts veiks arī dzirdes kauliņu (kas atrodas aiz bunplēvītes un var ciest hroniska iekaisuma laikā) ķēdes rekonstrukciju.

Pirms operācijas:

1)      Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

2)      Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:

-          Asins analīzes:

     Pilna asins aina

     ALAT, ASAT - aknu rādītāji

     Urea, Kreatinīns - nieru rādītāji

     Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs

     APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns - asinsreces novērtēšanai

     VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri

     Asins grupa un Rēzus faktors

-          Elektrokardiogrammu

-          Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).

Dažreiz analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.

3)      Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

4)      Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.

5)      Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.

6)      Parasti pacients var doties mājās operācijas dienā (taču pašam vadīt automašīnu operācijas dienā nav atļauts, tāpēc nepieciešams sarunāt transportu, kas pēc operācijas Jūs nogādās mājās). Nepieciešamības gadījumā pacients var palikt klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.

7)      Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.

8)      Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.

Pēcoperācijas periodā:

1)      Mājas režīms un darba nespējas lapa (vai atbrīvojums mācībām) uz 2 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.

2)      2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma.

3)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes – nedrīkst celt smagumus, apmeklēt sporta zāli, baseinu. Skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām.

4)      1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.

5)      Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti, deguna pilieni, dažreiz antibiotikas.

6)      Auss ir jāsargā no ūdens iekļūšanas (ejot dušā vai vanna ausīs jāievieto vate, kuras ārējo daļu apstrādā ar krēmu vai arī jālieto speciālie auss aizbāžņi), jāizvairās no stipras deguna šņaukšanas, šķaudīšanas laikā nedrīkst aizspiest degunu.

7)      Apmēram 1 nedēļu pēc operācijas nav vēlams mazgāt galvu.

8)      Dažas dienas pēc operācijas var reibt galva, reti ir slikta dūša, vemšana.

9)      Pēcoperācijas periodā var būt pasliktināta dzirde operētajā ausī, jo auss ejā operācijas laikā ievieto tamponu, kuru vēlāk izņem. Dažas dienas pēc operācijas uz operētās auss būs pārsējs, kuru vajadzēs mainīt katru dienu (tīrus pārsējus Jums izsniegs ārsts).

10)  Dažas dienas pēc operācijas var būt niecīgi izdalījumi no operētās auss, nelielas sāpes ausī.

11)  Pēc operācijas jāierodas pie ārsta uz vizīti ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā. Parasti ir nepieciešamas vairākas vizītes pie sava ārstējoša ārsta pēc operācijas.

Operācija var tikt atlikta, ja:

1)      Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šis novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas rezultātu.

2)      Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis (ievērojusi) režīma ieteikumus pirms operācijas.

3)      Jūs esat saaukstējies (saaukstējusies) pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.

4)      Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīnikas personāls.

Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīniskas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai 25511144.

Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144. mob. tel. 25511144.

AUSU OPERĀCIJAS

Šāda veida operācijas tiek veiktas plaša vidusauss iekaisuma gadījumos.

Hronisks strutains vidusauss iekaisums raksturojas ar: hronisku iekaisumu vidusausī, pastāvīgu atveri bungplēvītē (veselā bungplēvītē nav atveres), pastāvīgiem, ilgstošiem vai periodiskiem strutainiem izdalījumiem no auss, kā arī pasliktinātu dzirdi. Iekaisumam progresējot, tiek bojāti dzirdes kauliņi un aizauss paugura kauls, kurā veidojas defekti.

Izšķir divas hroniska strutaina vidusauss iekaisuma formas – mezotimpanītu un epitimpanītu. Mezotimpanīta gadījumā atvere ir bungplēvītes centrā. Epitimpanīta gadījumā atvere ir bungplēvītes augšējā daļā, tuvu bungdobuma sienai un, procesam izplatoties, šī bungdobuma siena var tiks bojāta, radot nopietnus sarežģījumus. Epitimpanīta gadījumā var veidoties granulācijas audi, polipi, kā arī holesteatoma (veidojums, kas raksturojas ar biežu blakusesošo struktūru bojājumu un komplikāciju attīstību). Šajos gadījumos ar medikamentozo terapiju un auss kopšanu nepietiek, ir jāveic operācija – jāevakuē iekaisuma perēklis.

Kāds būs operācijas apjoms – mastoidektomija vai radikālā auss operācija (šajā gadījumā operācijas apjoms ir lielāks), noteiks ārsts otarinolarinologs. Lai ārsts varētu pilnvērtīgi novērtēt iekaisuma radītus bojājumu un izvēlēties operācijas apjomu, ārsts lūgs Jūs veikt datortomogrāfiju deniņkaula piramīdām.

Operācijas laikā tiek nodzīta matu līnija aiz slimās auss, tiek veikts grieziens aiz slimās auss un evakuēts iekaisuma perēklis. Operācijas laikā veic arī dzirdes kauliņu ķēdes rekonstrukciju. Pēc operācijas brūci sašuj, rēta praktiski nav manāma. Dažreiz vēlāk ir nepieciešams veikt atkārtotu operāciju bungplēvītes defekta slēgšanai.

Operācija var būt nepieciešama šādos gadījumos:

-          Hronisks vidusauss iekaisums ar pastāvīgiem periodiskiem strutainiem izdalījumiem no auss

-          Biežas auss sāpes

-          Pasliktināta dzirde

-          Atradnes datortomogrāfijā – izteikti defekti, holesteatoma, draudoši sarežģījumi.

Pirms operācijas:

1)      Par operācijas laiku jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

2)      Pirms operācijas vispārējā anestēzijā ir nepieciešams veikt:

-          Asins analīzes:

     Pilna asins aina

     ALAT, ASAT - aknu rādītāji

     Urea, Kreatinīns - nieru rādītāji

     Elektrolīti – Kālijs, nātrijs, hlors, kalcijs

     APTL, protrombīna laiks, fibrinogēns - asinsreces novērtēšanai

     VHB, VHC – hepatītu vīrusu marķieri

     Asins grupa un Rēzus faktors

-          Elektrokardiogrammu

-          Plaušu rentgenu (derīgs pēdējā gada laikā veikts izmeklējums, ja tajā nav konstatēta patoloģija).

Dažreiz analīžu apjoms var tikt mainīts. Nepieciešamu izmeklējumu sarakstu Jums izsniegs ārstējošais ārsts.

3)      Pirms operācijas jākonsultējas ar anesteziologu. Konsultācija iepriekš jāsaskaņo ar klīnikas Headline administratori pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144.

4)      Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Dažreiz, ja plānveida operācija ir paredzēta pēcpusdienā, agri no rīta pieļaujamas vieglas brokastis. Taču pirms operācijas ēst nedrīkst vismaz 6 stundas, dzert – vismaz 4 stundas.

5)      Ja citu saslimšanu dēļ Jums ir jālieto medikamenti (piemēram, palielināta arteriāla spiediena dēļ, cukura diabēta dēļ), noteikti pastāstiet to savam ārstam un anesteziologam.

6)      Parasti pacients var doties mājās operācijas dienā (taču pašam vadīt automašīnu operācijas dienā nav atļauts, tāpēc nepieciešams sarunāt transportu, kas pēc operācijas Jūs nogādās mājās). Nepieciešamības gadījumā pacients var palikt klīnikā pa nakti medicīniskā personāla uzraudzībā.

7)      Sievietēm reproduktīvā vecumā operācijas laiku vēlams plānot tā, lai operācija nenotiktu mēnešreižu laikā.

8)      Uz operāciju līdzi jāņem izmeklējumu rezultāti, čības un higiēnas piederumi.

Pēcoperācijas periodā:

1)      Mājas režīms un darba nespējas lapa (vai atbrīvojums mācībām) uz 2 nedēļām. Ja Jums ir nepieciešama darba nespējas lapa, par to ir jāinformē klīnikas administratore pirms operācijas.

2)      2 nedēļas jāizvairās no karstas dušas, vannas, kā arī sauļošanās un solāriju apmeklējuma. Apmēram 1 nedēļu pēc operācijas nav vēlams mazgāt galvu.

3)      1 mēnesi nav pieļaujamas palielinātas lielas fiziskās slodzes – nedrīkst celt smagumus, apmeklēt sporta zāli, baseinu, skolēniem un studentiem izsniedz atbrīvojumu no sporta nodarbībām.

4)      1 mēnesi nedrīkst apmeklēt pirti.

5)      Jālieto ārsta ieteikti medikamenti – parasti tie ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti, deguna pilieni, dažreiz antibiotikas.

6)      Auss ir jāsargā no ūdens iekļūšanas (ejot dušā vai vanna ausīs jāievieto vate, kuras ārējo daļu apstrādā ar krēmu vai arī jālieto speciālie auss aizbāžņi), jāizvairās no stipras deguna šņaukšanas, šķaudīšanas laikā nedrīkst aizspiest degunu. Dažas dienas pēc operācijas uz operētās auss būs pārsējs, kuru vajadzēs mainīt katru dienu (tīrus pārsējus Jums izsniegs ārsts).

7)      Dažas dienas pēc operācijas var reibt galva, reti ir slikta dūša, vemšana.

8)      Pēcoperācijas periodā var būt pasliktināta dzirde operētajā ausī, jo auss ejā operācijas laikā ievieto tamponu, kuru vēlāk izņem.

9)      Pēcoperācijas periodā var būt izdalījumi no operētās auss.

10)  Pēc operācijas jāierodas pie ārsta uz vizīti ārstējošā ārsta nozīmētajā laikā. Parasti ir nepieciešamas vairākas vizītes pie sava ārstējoša ārsta pēc operācijas.

Operācija var tikt atlikta, ja:

1)      Konstatētas novirzes no normas pirms operācijas veiktajās analīzēs un izmeklējumos, ja šis novirzes var nelabvēlīgi ietekmēt operācijas rezultātu.

2)      Konstatēts, ka Jūs neesat detalizēti ievērojis (ievērojusi) režīma ieteikumus pirms operācijas.

5)      Jūs esat saaukstējies (saaukstējusies) pirms operācijas vai ir parādījušies kādi citi veselības traucējumi.

3)      Neparedzētu apstākļu gadījumā, par ko Jūs informēs klīnikas personāls.

Ja kādu iemeslu dēļ Jūs plānojat neierasties uz operāciju, lūdzam laicīgi informēt par to klīniskas darbiniekus vai ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai 25511144.

Neskaidrību gadījumā jāsazinās ar ārstējošo ārstu pa tel. 67473045 vai mob. tel. 25511144. mob. tel. 25511144.

3D PANORĀMA

Kalnciema iela 98, Rīga, LV1046
Telefons reģistratūrā
67473045, 25511144
e-pasts: info@headline.lv

Kā mūs atrast un rekvizīti

ipass

Klīnika pieejama pacientiem ar kustību traucējumiem. Pacienta pavadonis ratiņkrēslu var saņemt piesakoties klīnikas reģistratūrā vai zvanot pa tālruni 67473045 darba dienās no 9.00 līdz 18.00 un sestdienās no 9.00 līdz 14.00.

(Pievērsiet uzmanību - pēc Jāņiem sestdienās nestrādāsim. Darbu sestdienās atsāksim augustā)